Czapka św. Mikołaja niebawem przykryje hełm ratuszowej wieży. W dniach 6–9 grudnia odbędą się tradycyjne Dni Świętego Mikołaja, patrona miasta. Będą miały charakter festynu pełnego zabaw czy jarmarku, jak i poważnych dysput. Odbędzie się bowiemIII Głogowska Konferencja Interdyscyplinarna pod patronatem św. Mikołaja Biskupa.
Anna Lechowska, Prezes głogowskiego Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Szansa wraz z kielichem soku z cytryny, po wypiciu, którego musiała się uśmiechnąć, 25 listopada otrzymała „Order Uśmiechu”. Odznaczenie przyznawane jest na wniosek dzieci, w tym przypadku uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie, noszącej imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Dodajmy, że Dama Orderu jest pierwszym mieszkańcem Głogowa wyróżnionym tym znakiem.
Anna Lechowska już z Orderem Uśmiechu po wypiciu kielicha soku z cytryny. Obok herold i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu, były Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak (Fot. B. Popiel)
Pięć już lat minęło, kiedy na scenie Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w inaugurującym działalność, po odbudowie, wystawiono specjalnie na zamówienie miasta sztukę „Piast” napisaną przez Patrona Teatru. Mimo szarugi i deszczu w przeddzień w zakamarki pachnącego jeszcze farbą obiektu weszły rzesze głogowian. Rozdano ponad tysiąc egzemplarzy specjalnie napisanej broszury. Z dumą prezentowano efekt odbudowy. A na prapremierze było wielu gości i był też Wehikuł czasu.
W listopadowy poranek 2019 roku przed prapremierą
Od końca listopada trwają w regionie tradycyjne, oficjalne i towarzyskie spotkania górników. Będzie też spotkanie artylerzystów. Zbliża się święto Artylerzystów i Górników, którym w przededniu dnia ich patronki – Barbarki i Barbórki składamy serdeczne życzenia. Niżej o półwieczu od ortograficznej zmiany imienia Patronki.
Honorowy Obywatel Miasta Głogowa oraz Zasłużony dla Miasta Głogowa to tytuły przyznawane przez Radę Miasta corocznie i wręczane przy okazji obchodów Święta Niepodległości w trakcie uroczystych sesji Rad Miasta i Powiatu. Według regulaminu Tytuł Honorowy Obywatel jest jeden, natomiast Zasłużonych może być mianowanych do trzech osób. W tym roku honorową obywatelką zostanie dr Aleksandra Glińska, lider fundacji Hospicjum Głogowskie, natomiast tytuł zasłużonego otrzyma Antoni Bok, znany regionalista, historyk i przewodnik, przyjaciel Wehikułu czasu.
Laureaci (fot. dgl news)
Październikowy urlop w Głogowie i na Dolnym Śląsku był okazją do uczestnictwa w niektórych lokalnych przedsięwzięciach.
9. Bukowiński Festiwal Nauki – międzynarodowe doroczne wydarzenie naukowe i artystyczne, popularyzujące wiedzę o tym regionie, zawitał do Głogowa. Zaprosił Wehikuł Jerzy Akielaszek, niespożyty animator działań kresowych. Było dużo o bukowińskiej kulturze i historii. Wykłady dotyczyły dziedzictwa kulturowego Bukowiny, najnowszych odkryć archeologicznych oraz znaczenia nauki w życiu codziennym.
Ukoronowaniem dnia pełnego wrażeń była prezentacja „Cmentarz, kapliczki i krzyże przydrożne w Pojanie Mikuli” z badań terenowych prowadzonych na rumuńskiej Bukowinie przez wolontariuszy Głogowskiej Edukacji Kresowej. A potem wystąpili członkowie zespołu Górali Czadeckich „Dawidenka” z nieodległych Koźlic.
Prof. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie, współpracująca z głogowianami przy projekcie bukowińskim poprosiła o autograf i Janusz z „Dawidenki”, który nas polubił. Do zobaczenia.
Telemach Pilitsidis w Legnicy. 18 października odbył się wernisaż wystawy zmarłego niedawno Artysty. Zaprezentowano obrazy ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy (które przekazała m.in. żona) oraz prywatnej kolekcji rodziny. Ukazują one drogę twórczą Pilitsidisa – od wczesnych płócien przesiąkniętych wpływem Nowosielskiego po dojrzałe dzieła. W trakcie tłumnie odwiedzonego spotkania podziwiano dzieła i prowadzono interesujące rozmowy.
Wśród uczestników wernisażu był głogowski lekarz i mecenas kultury, przyjaciel Telemacha, Jarosław Kachnowicz, z którym, wraz zz Zbyszkiem Kozubskim, w kuluarach prowadziliśmy rozmowę na temat przyszłości galerii obrazów Telemacha Pilitsidisa (Fot. E. Kozubska)
Nagroda im. Anatola Omelaniuka przyznawana przez Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne i Radę Krajową Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych w konkursie na najlepszą książkę i czasopismo regionalistyczne miała swój finał we Wrocławiu 26.10.2024 r. W skomplikowanym procesie nagradzania monografia o powojennych dziejach Gminy Żukowice pt. „Kraina pól malowanych i bogatych złóż miedzi. Powojenne dzieje Gminy Żukowice” pod red. prof. Joanny Nowosielskiej-Sobel z udziałem prof. Grzegorza Straucholda z UWr. i Dariusza A. Czai, została nagrodzona jedną z trzech Głównych Nagród za najlepszą książkę regionalistyczną wydaną w 2023 r. (kolejne otrzymały: Aleksandra Suława, „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji”, wyd. Czarne 2024; Zbigniew Rokita, „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”, wyd. Znak, Kraków 2023). Do Nagrody zgłoszono 40 książek i 14 czasopism. Wśród tych ostatnich Nagrody Główne otrzymały Roczniki „Małopolska” i „Głos Nałęczowa”.
Należy podkreślić zaangażowanie organizacyjne w sprawne przeprowadzenie uroczystości prezesa TZG Zbigniewa Mazurka, członka Zarządu Głównego DTR.
Po wręczeniu statuetek (sowa) i okolicznościowych dyplomów, od lewej stoją: prof. Joanna Nowosielska-Sobel z UWr, prof. Izolda Topp-Wojtowicz, przewodnicząca Jury, wójt Żukowic Krzysztof Wołoszyn, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Katarzyna Płuciennik-Wójt, Dariusz A. Czaja, prof. Grzegorz Strauchold z UWr (fot. arch. DTR)
17 października 2024, Narodowy Bank Polski rozpoczął sprzedaż srebrnej, 20-złotowej monety kolekcjonerskiej – „Głogów”. Wśród pomysłodawców emisji był głogowianin Dariusz A. Czaja, niespożyty w przedstawianiu kolejnych inicjatyw. Jest to siódma moneta z serii Polskie Termopile. „Seria ma na celu unieśmiertelnienie licznych bitewnych zmagań wojska polskiego, w których przewaga wrogich wojsk była zatrważająca”. W serii „Polskie Termopile” ukazały się dotychczas: Głogów (2024), Warszawskie Termopile (2023), Dytiatyn (2021), Węgrów (2021), Wizna (2019), Hodów (2081), Zadwórze(2017).
Jak widać, głogowska moneta upamiętnia najstarsze wydarzenie serii.
Natomiast dane informacyjne są takie: Nakład: 10 000 sztuk; Stop: Ag 925; Waga: 28,28 g; Średnica: 38,61 mm; Stempel lustrzany.
Dwa egzemplarze monety kolekcjonerskiej „Głogów” z serii „Polskie Termopile” wydanej przez NBP
Promocje nowych wydawnictw miały miejsce w ostatnich dniach w nieodległej Legnicy. Ponieważ dotyczyły i Głogowa wspominamy o nich niżej.
28 października 2024 w Legnickiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Gumińskiego odbyło się spotkanie promocyjne VI tomu „Legnickiego Almanachu”. Rocznik ten wydawany przez Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” stanowi nieocenione źródło wiedzy o historii miasta i regionu.
Na ponad 500 stronach zamieszczono artykuły oraz materiały dokumentujące różnorodne aspekty dziejów Legnicy, Dolnego Śląska i innych miejsc otaczającego nas świata. Wśród autorów są również znani badacze Ziemi Głogowskiej, jak Marek Robert Górniak i archeolog Jakub Szajt z MAH. Dołączył do nich piszący te słowa, będący również członkiem kolegium i współredaktorem tomu. Trzeba również przypomnieć, że Marek R. Górniak jest też członkiem Rady Naukowej periodyku.
Najnowszy tom Almanachu znajdzie się jak zwykle w Bibliotece PANS. Właśnie tam w Głogowie funkcjonuje Dział Regionaliów, gdzie można znaleźć bogatą literaturę dotyczącą Ziemi Głogowskiej i okolic.
Sierpień był upalny, wrzesień z kolei deszczowy i powodziowy. Od ekstremalnej suszy, do ekstremalnych opadów. Katastrofalna powódź nawiedziła południowe powiaty Dolnego Śląska i Opolszczyzny. A potem zagrożenie i lokalne kataklizmy przemieszczały się wzdłuż Odry wraz z falą powodziową.
Głogowscy strażacy byli już od 13.09 w Jeleniej Górze i wspierali tamtejsze jednostki. Tydzień później walczyli już na „swoim” – na nadodrzańskich, podgłogowskich wałach. Lokalne władze, monitorując sytuację, uruchomiły też potrzebne siły do umacniania kilkudziesięciu kilometrów wałów na terenie powiatu. Wokół tych przedsięwzięć powstał olbrzymi ruch społeczny. Odzew ludzi był ogromny. Każdego dnia w wielu miejscach worki z piaskiem przygotowywali strażacy, mieszkańcy i uczniowie. Wsparto sprzętem, w tym rolniczym. Pojawiły się ładowarki, ciągniki, busy, lawety, pojazdy ciężarowe, quady, przyczepki, które w tym trudnym czasie były nieocenione.
Most na Starej Odrze 24 września w godzinach popołudniowych (fot. z profilu GDDKiA)
Krótkie kalendarium:
15.09 rano poziom wody w Odrze wynosił jeszcze 303 cm, dzień później o godz. 8.00 już 397 cm. A stan ostrzegawczy Odry wynosi 400 cm. Stan alarmowy, czyli 450 cm, Odra osiągnęła dość szybko. W czwartek rano, 19 września, poziom wody wynosił 518 cm i ciągle rósł.
W sobotę, 21 września o godz. 8.00, zanotowano 618 cm.
Fala kulminacyjna dotarła do Głogowa 22.09 ok. godz. 14.00 i miała 690 cm. Określana była jako „trudna, ale stabilna”. Podtopienia, będące efektem cofki z Odry do rzeki Czarna, wyrządziły na osiedlu Krzepów i w miejscowości Przedmoście.
28.09. – Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. wprowadzono stan klęski żywiołowej na obszarze m.in. gminy miejskiej i wiejskiej Głogów, oraz gmin Kotla, Pęcław i Żukowice.
Sztab kryzysowy z udziałem premiera w sali konferencyjnej głogowskiego Starostwa (fot. G. Szyszka)
Jeszcze przed kulminacją (21.09) w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Głogowie uczestniczył m.in. premier Donald Tusk. Cały kraj usłyszał wójta Żukowic Krzysztofa Wołoszyna, który zwrócił uwagę premierowi wieloletnie zaniedbania, których dopuściło się odpowiedzialne za stan wałów przedsiębiorstwo Wody Polskie.
Odra wdarła się na linię kolejową w Głogowie przy estakadzie. 22 września o godz. 2.50 zamknięto tor nr 1, a o godz. 7.55 tor nr 2 na szlaku Krzepów-Głogów linii nr 273. Po ustabilizowaniu sytuacji hydrologicznej na rzece Odra tor nr 1 i 2 otwarty o godz. 15:30 dnia 26.09.2024r.
Ostatni dzień września rozpoczyna się dalszym spadkiem i poziom wód Odry wynosi już prawie dwa metry mniej – 496 cm (30.09 03:50 UTC)
Jubileuszowa 30. edycja Głogowskich Konfrontacji Literackich odbyła się 25-29 września. W programie między innymi było spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec, warsztaty literackie, recital Przemysława Bielawy, duża dawka poezji i muzyki.
Zaprezentowany został trzeci już Almanach twórców głogowskich. W konkursie głównym przedstawiono 18 wierszy. Laureatami 30. Konfrontacji Literackich w Głogowie zostali: zwycięzca Przemysław Koszela z Nysy; drugą nagrodę otrzymała Bogumiła Salamonowicz z Elbląga, trzecią Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej. Przyznano też trzy wyróżnienia.
Krzysztof Jeleń, poeta i tłumacz, Prezes głogowskich literatów podsumowując wydarzenie zapytał: „Czy odbędą się kolejne Konfrontacje, czy i komu są potrzebne?…jako organizatorzy zadajemy sobie to pytanie. Są z pewnością potrzebne tym, którzy chętnie przybywają na nie od wielu lat i tym, którzy uczestniczyli w nich po raz pierwszy. A czy są potrzebne miastu i jego mieszkańcom? Nie wiem. Literatura nie jest z pewnością jedną z głównych potrzeb, które lokalna społeczność pragnie zaspokoić. Więc może lepiej dać już sobie po prostu spokój i póki jeszcze chodzimy z tarczą, nie na tarczy powiedzieć sobie: Kończmy, już chyba wystarczy!”
Czy Konfrontacje znikną z kalendarza głogowskich imprez kulturalnych.
Almanach głogowski literatów (fot. B. Popiel)
26.09 – ze szczytu kościoła NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik zdjęto 10- metrowy drewniany krzyż. Po prawie czterdziestu latach jego uszkodzenia zagrażały konstrukcji.
W trakcie skomplikowanej operacji zdejmowania krzyż (fot. Parafia NMP)
Regionaliści z TZG byli wśród inicjatorów panelu regionalistycznego w trakcie XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich Białystok 2024. Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyliśmy w spotkaniu pt. „Historia regionalna – uwarunkowania teoretyczne, wyzwania metodologiczne, funkcja publiczna”, którego organizatorami byli prof. Danuta Konieczka-Śliwińska (UAM) i prof. Cezary Obracht (UG).
Na zakończenie dyskusji panelowej wspólne zdjęcie z prof. UAM, dr hab. Joanną Konieczko-Śliwińską, współprzewodniczącą obrad i dr. Andrzejem Talarczykiem, wiceprezesem Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych
W Zamku Książąt Głogowskich w ostatnim dniu września zaprezentowano książkę Michała Olejniczaka i Rafała Pikuły „Głogowska fabryka zegarów wieżowych Carla Weissa i jego następców”. Odbył się też wykład pierwszego z autorów. Wydawnictwo zaprezentujemy w najbliższym czasie.
Dzień EdukacjiNarodowej – Nauczycielom Wehikuł składa serdeczne życzenia. Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia, celów i mądrych uczniów. A rządzący niech Was ocenią i docenią.
Głogowianie z pasją. Izabela Owczarek na dachu Europy. Dyrektor głogowskiej MBP zdobyła jedną z najpiękniejszych i najtrudniejszych gór świata. Matterhorn (4478 m.n.p.m.), alpejski szczyt na pograniczu szwajcarsko-włoskim określany jest z racji wyglądu skalno-lodową piramidą. Obiekt westchnień wielu wspinaczy. Od dziś wśród zdobywców jest głogowianka, która Wehikułowi przesłała m.in. prezentowane zdjęcie.
Alpinistka Iza Owczarek
Ukoronowaniem obchodów 915. rocznicy obchodów Obrony Głogowskiego Grodu była wieczorna msza w romańskich podziemiach Kolegiaty, w miejscu świątyni średniowiecznego grodu. W obecności kanoników kapitulnych, w specjalnej oprawie z udziałem drużyny wojów, uczestnicy odbyli niepamiętany od wieków w tym miejscu obrzęd. Na pewno zostanie w pamięci na długo.
Drużyna wojów w trakcie mszy (fot. DGL News)
29.08.2024 r. zmarł prof. dr hab. Hieronim Szczegóła, ur. 24.09.1931 r. w Rostarzewie (pow. wolsztyński). Twórca zielonogórskiego ośrodka naukowego drogę naukową rozpoczął od tropienia przeszłości piastowskiej na ziemi głogowskiej. Historii Nadodrza poświęcał wiele uwagi. Również tej najnowszej. Uczestniczył czynnie w życiu naukowym w Głogowie i wspomagał TZG w działalności wydawniczej. Wehikuł czasu miał okazje bezpośredniej rozmowy z Profesorem czy w Zielonej i w Głogowie na konferencjach naukowych.
Cześć jego pamięci.
Prof. dr hab. Hieronim Szczegóła (Fot. IH UZ/profil fb)
1.09.2024., w trakcie obchodów 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej, na cmentarzu przy ul. Legnickiej, na zespole pomnikowym Wojska Polskiego została odsłonięta okolicznościowa tablica poświęcona polskim żołnierzom września 1939 roku, którzy jak zapisano w kamieniu „stanęli do walki z nawałnicą niemiecką, radziecką i słowacką…”. Warto podkreślić rzadko zauważany fakt umieszczenia na tablicy trzeciego agresora. Słowacja wystawiła przeciwko Polsce 4 dywizje i 50 tysięcy żołnierzy. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był radny Dariusz A. Czaja.
Nowa tablica na pomniku żołnierzy Wojska Polskiego (Fot. M. Wojtysiak/ profil fb)
17 września 2024 – XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich Białystok 2024.
Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w stulecie przekształcenia Towarzystwa Historycznego z siedzibą we Lwowie w Polskie Towarzystwo Historyczne. Jednocześnie będzie to 85. rocznica napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Nawiązując do tradycji zapoczątkowanej w 1925 roku, Zjazd będzie obradował pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie tam również Wehikuł czasu. Przypomnijmy, że XX Zjazd odbywał się w Lublinie.