Wehikuł czasu  lipiec 2024 (rok 16/185)

Spoglądając teraz na Głogów z prawego brzegu Odry przypomina się zapamiętany z lektury widok sprzed ponad 90 lat. Uwieczniony został na wysłanej w lipcu 1932 roku kartce pocztowej. Przedstawiamy tę piękną widokówkę od Jacka Relicha, specjalisty od dziejów pobliskiej Szlichtyngowej. Dziękujemy. Czasami na odwrocie wysyłanych wtedy kartek odbijano okolicznościowy stempel – datownik o treści w tłumaczeniu na język polski – „Głogów. Stara twierdza i miasto ogród”. Ponad  parkowe drzewa wystają wieże kościołów i ratuszowa. Brakuje dziś wież świątyni protestanckiej.

Głogowskie wieże. Widokówka ze zbiorów Jacka Relicha

Wakacje ’24 rozpoczęte. Początkom w Głogowie towarzyszył Wehikuł czasu osobiście, więc informacje będą też relacją z podróży Wehikułu na Dolny Śląsk.

W upalny poranek pierwszego dnia wakacji w Teatrze Miejskim zainaugurowano po raz 17. „Lato w twierdzy Głogów”. Tłum uczestników sprawnie zadeklarował swój udział w planowanych przedsięwzięciach, oklaskał autorów nowych legend głogowskich i wyruszył na wycieczkę do udostępnionych przez GROT schronów nadodrzańskich. Wehikuł został obdarowany przez Organizatorów kilkoma egzemplarzami wydawnictwa „Nowe legendy i podania o Głogowie” wydane również przy współudziale znanej księgarni „Feniks”. Wsród atrakcji niewątpliwym wydarzeniem była wyprawa do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Obejrzano tam m.in.  start, lot i lądowanie „Jastrzębia”, czyli w polskich barwach samolotu F16.

Lato w Twierdzy z wizytą w 31 Bazie Lotnictwa w Krzesinach u stóp „Jastrzębia” (Fot. Klub Batalionowy)

O godz. 17.00 przy ławeczce–pomniku Jana z Głogowa tradycyjnie spotkali się, by wspólnie obchodzić imieniny Jana, imiennicy słynnego filozofa i nauczyciela Mikołaja Kopernika płci obojga. Trębacze z orkiestry Huty Miedzi odegrali „Panie Janie” oraz „100 lat”. Były upominki, kwiaty i ciastka od piekarni Witczak. Potem przedstawiciele MPK i Ośrodka Szansa wsadzili kolejne imieninowe drzewka.

Bezcenna darowizna. Przyjaciele z Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic znów zaskoczyli ciekawostką. Prezes GROT-u, Piotr Rapała doprowadził do przekazania Muzeum Archeologiczno-Historycznemu bezcennego tłoka do wybijania monet 3-krajcarowych z 1622 r. Znajduje się na nim tarcza z herbami miasta (brakuje na niej jedynie Madonny) oraz napis odnoszący się bezpośrednio do miasta Głogowa (MO NOVA CIVI GLOGOVIE 1622).

Zdjęcie z prezentacji autorskiej Krystiana Książka z MA-H

Urodziny Prezydenta – Jacek Zieliński, (ur. 28.06.1934 r. w Gnieźnie), polityk, dyrektor GFMB Famaba (od 1973), prezydent Głogowa (1988–1998), prezes głogowskich regionalistów, Zasłużony dla Głogowa (2014) skończył 90 lat.

Wehikuł czasu odwiedził ostatnio sędziwego Jubilata tuż przed jego wyjazdem na rodzinną, jubileuszową ekskursję przygotowaną panu Jackowi przez najbliższych. W trakcie spotkania był obraz Małgosi Maćkowiak, Wehikuł w wersji książkowej, życzliwe uśmiechy, wspomnienia, wzruszenia i pączki.

Ad multos Annos panie Prezydencie! Niżej w kalendarium sylwetka Jubilata.

  • 300-letni buk purpurowy, zwany Sercem Wzgórz Dalkowskich, rosnący w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce na ziemi głogowskiej, został Drzewem Roku 2024!  Wehikuł towarzyszył tej elekcji, dostrzegając jej integracyjną i promocyjną rolę. Zdobyliśmy 10 521 głosów internautów! Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia.
  • W lutym 2025 roku będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!

Sekundowaliśmy ja i Głogowski Wehikuł Czasu pasjonatom, którzy zgłosili drzewo do plebiscytu. Anna Gomułka–Płocha z Fundacji na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi z Dalkowa oraz autor zdjęć i animator zgłoszenia Marcin Kopij są znani czytelnikom Wehikułu czasu. Ania była nominowana do Głogowskiej Nagrody Historycznej. Marcin i jego piękne zdjęcia ilustrują też nasze wydawnictwa.

Buk pospolity odm. purpurowa (Fagus sylvatica „Atropunicea”), wiek ok. 300 lat, wys. ok. 30 m, obwód 450 cm, pomnik przyrody (Fot. Marcin Kopij)

    W tym roku będzie obchodzona już po raz 81. rocznica Krwawej niedzieli (11 lipca 1943 r., kiedy UPA zaatakowała 99 miejscowości – GWC)na Wołyniu. Pamiętamy o tych zbrodniach. Też na ziemi głogowskiej, gdzie
    ich świadkowie też trafili.

    Bolesław Chrobry – rok przyszły – 2025 – 1000 lat koronacji pierwszego króla Polski i planowany jest jego pomnik w Głogowie.

    Chrobry Głogów S.A. w przededniu sezonu i Jubileuszu ma nowe władze wykonawcze. Dyrektorem Klubu został Dariusz Czaja (znany z działań m.in. w TZG), a Dyrektorem Akademii Piłki Nożnej Jarosław Wielgus. Czy należy, więc życzyć z okazji Jubileuszu historycznego awansu głogowskiej drużynie?

    Jan Matejko, Bolesław Chrobry (z cyklu Poczet królów polskich), 1890, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

    Glogoviana z wakacyjnych wędrówek – z aparatów Czytelników i Przyjaciół Wehikułu. Życzymy Wam udanych wakacji, również z historią. Polecamy poszukiwania w kraju lub zagranicą śladów Głogowa. Np. w katedrze we Fromborku jest pochowany Joachim Pastorius, a w kościele św. Floriana w Krakowie Jan z Głogowa, w krakowskich Sukiennicach można znaleźć herb Głogowa (trochę inny), w Muzeum Narodowym we Wrocławiu znajduje się nagrobek głogowskiej księżnej Katarzyny – Matyldy. Szukajcie ulic głogowskich i róbcie tam zdjęcia.

    Czekam na zdjęcia i opowieści, niech pomagają Wam Rodzice i Dziadkowie. Czytelników, którzy nadeślą najciekawsze materiały o swoim wakacyjnym znalezisku, związanym z Głogowem, obdarujemy książką „Z Wehikułem czasu przez dzieje Głogowa”. Adres poczty e-mail – wehikulczasuglogow@interia.pl

    Na początku wakacji o książkach więcej niż bywało dotąd. Przecież nie zawsze będzie tak upalnie. Więc na pochmurne czy deszczowe dni piszemy, jak wyżej (o legendach) oraz przypominamy dalej teksty o książkach już prezentowanych. Niżej zaś najnowsze dzieło Przyjaciela Wehikułu czasu z Chocianowa.

    Czytaj dalej
    Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu  lipiec 2024 (rok 16/185) została wyłączona

    Wehikuł czasu  czerwiec 2024 (rok 16/184)

    Wehikuł czasu  czerwiec 2024 (rok 16/184)

    Początek czerwca. Dni Głogowa w mieście nad Odrą. Noc Kultury w Lublinie.

    Weekend na przełomie maja i czerwca warto było spędzić na Placu Festynowym. Mimo różnej pogody atrakcji i widzów nie zabrakło. Gwiazdy estrady przyciągnęły wyznawców swojej sztuki. Młodzież znalazła swoje fascynacje na dotyk. Dla dzieci dużych i małych, (bo to był też i Dzień Dziecka), było jak co roku wesołe miasteczko. Nie zabrakło różnego rodzaju urządzeń, powodujących szybsze bicie serca u fanów takiej rozrywki. Swoje propozycje miało również Muzeum, które na Zamku przygotowało wiele atrakcji. Pamiętajmy też, że niedawno sukcesem okazała się Noc Muzeów.

    Widownia jednego z koncertów (fot. Piotr Gajek)

    Natomiast 18. edycja Nocy Kultury w Lublinie odbywała się pod hasłem „Neurony miasta”. W pierwszy weekend czerwca pomiędzy godziną 19.00 a 2.00 w nocy kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina przyciągnęło tysiące uśmiechniętych ludzi „spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów”.

    Noc Kultury, Lublin i pełny ludzi Rynek o północy 1 czerwca br.

    Imieniny Jana odbędą się już po raz piętnasty. Wehikuł sekunduje temu wydarzeniu od początku w 2010 roku. Przy ławeczce Jana z Głogowa o godz.17.00 spotkają się Jaśki, Janki, Janiny i stateczni Janowie w otoczeniu rodzin i miłośników Głogowa. A wśród dostojnych solenizantów byli lub są Janowie tacy, jak np. Jan Bagiński, prezes Powiatowego Komitetu ZSL; Jan Baraniecki, radny powiatowy 2010-2014, działacz społeczny i b. naczelnik Gminy Kotla; Jan Bebel, Honorowy Obywatel Głogowa; Jan Bęben, były napastnik, występował w „Chrobrym” do 1986 roku. Serca głogowskich kibiców zdobył dzięki eksponowaniu swojej ogromnej radości po zdobyciu bramki, co było w tamtych czasach dość niespotykane; Jan Samuel Bandtkie ze Szlichtyngowej, itd. (uważnym czytelnikom przypominamy, że były prezydent Głogowa w tym dniu nie obchodzi imienin). Chwała pomysłodawcy i solenizantowi – panu Janowi Hłubowskiemu oraz TZG który przy wspópracy z Urzędem Miasta w Głogowie, realizuje imprezę organizacyjnie. Tygodnikowi Głogowskiemu kłaniamy się za inicjatywe i patronat medialny od lat.

    Dąb ze Zbaraża posadzony w trakcie X Imienin przez przedstawicieli Głogowskiej Edukacji Kresowej od 5 lat rośnie na pl. Jana z Głogowa (fot. Z. Lewandowski)

    Jubileusz. 14 czerwca 2014, 10 lat temu, na Facebooku swoją działalność rozpoczął „niecodziennik historyczny”, czasami zwany też „Glogiem”. Pisałem wtedy tak: „Zapraszam do lektury Głogowskiego Wehikułu czasu – Niecodziennika historycznego. Do dziś publikowany był na osobistym profilu autora. Od lutego ukazało się ich już 35. Natomiast miesięczne podróże zamieszczane będą dalej na stronach TZG”.

    Dziś jesteśmy z czytelnikami razem w dziesiątym roku wędrówek po głogowskiej przeszłości. Starszy brat ma już lat 15. Miesięcznik na stronach TZG ukazuje się po raz 184, a Niecodziennik dziś ma już 2066 notkę. Pozdrawiam Was i zapraszam do lektury. https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu

    Do Głogowskiej Nagrody Historycznej pod patronatem Prezydenta Rafaela Rokaszewicza, wręczonej niedawno po raz XII, dołączyła ustanowiona przez Prezydenta, Nagroda Kultury – „Głogowski Gryphius” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, na terenie miasta Głogowa. Wręczenie miało miejsce 28 maja w MOK, w trakcie miejskich obchodów Dnia Działacza Kultury. Do Wehikułu czasu nie dotarło zaproszenie i wiadomość o planowanym wydarzeniu. Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym, a znam ich przecież wszystkich osobiście. Ucztę duchową, jak relacjonują media, zapewnili artyści w spektaklu pt.: „Kolacja na cztery ręce”.

    Medal „Głogowski Gryphius” gotowy do wręczenia Laureatom – Ewie Błaszczyk, Robertowi M. Górniakowi, Tadeuszowi Kolańczykowi, Romualdzie Pilitsidis, Katarzynie Swędrowskiej, Barbary Walendzik (za DGL News)

    Krótko o podróży dookoła Polski. 22 kwietnia głogowianin Bogdan Kaleta napisał na profilu FB – „No i wyruszyłem na kolejną wyprawę. Mam nadzieję, że będzie to duże koło. Start w Rzepinie, a potem na południe i do… Rzepina. Jeśli nic mnie nie złamie, powrót w połowie czerwca. Dookoła Polski, ten pomysł był we mnie już od dawna. Pora zrealizować, bo jak nie teraz, to kiedy? Trzymajcie kciuki, 3500 km przede mną”.

    Będzie chyba tych kilometrów więcej, bo ostatniego dnia maja zamieścił Bogdan taki zapis: „Po przejechaniu 3253 kilometrów i 730 metrów, dotarłem do Bałtyku. Droga była nieco okrężna”. Czytając codzienne relacje podziwiamy, że bez wsparcia sztabu, serwisu, fizjoterapeutów itd., w ponad 40 dni można przejechać 4000 kilometrów. Oczekujmy go w Głogowie ok. 9 czerwca. Jak go miasto powita?

    Po przejechaniu ponad 3200 kilometrów na Długim Targu w Gdańsku (fot. z profilu FB Bogdana Kalety)

    24 czerwca 2024, w poniedziałek, rozpocznie się kolejna (już 17.) akcja „LATO W TWIERDZY GŁOGÓW”. Będzie trwała do 6 lipca. Szczegółowy program ukaże się niebawem.

    Niedługo wakacje. Życzymy Wam udanych – również z historią. Polecamy poszukiwania w kraju lub za granicą śladów Głogowa. Np. w katedrze we Fromborku jest pochowany J. Pastorius, a w kościele św. Floriana w Krakowie Jan z Głogowa i tak dalej. Czekam na zdjęcia i opowieści. Każdego Czytelnika, który nadeśle informację o swoim wakacyjnym znalezisku, związanym z Głogowem, obdarujemy książką „Z Wehikułem czasu przez dzieje Głogowa”.

    Wydawnictwo – Uprzedzając kolejne pytania, których otrzymujemy wiele – Wehikuł czasu nie prowadzi dystrybucji tej książki. Pytajcie w Ratuszu. Uczestniczcie w konkursach i działaniach, gdzie tom jest nagrodą czy wyróżnieniem.

    Czytaj dalej
    Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu  czerwiec 2024 (rok 16/184) została wyłączona

    Wehikuł czasu  – maj 2024 (rok 16/m-c 183)

    Pierwsza dekada maja to codzienny czas świąt. Świeckich, religijnych, państwowych i lokalnych. Od święta pracy po imieniny ulicy. W międzyczasie odbywało się też święto demokracji – pierwsze sesje nowych Rad – Miasta i powiatu.

    Nie było i nie jest nudno, bo każde uroczystości odbywały się pod innym pomnikiem i w innym miejscu Głogowa.

    1 maja – Święto Pracy Nowa Lewica uczciła m.in. spotkaniem i wiązanką kwiatów pod Pomnikiem Dzieci Głogowskich. Była też okazja do zauważenia 20. rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej. Społeczeństwo rozpoczęło pierwszy dzień dorocznej Majówki.

    2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzono w Głogowie dostojnie pod pomnikiem autora słów Hymnu Narodowego Józefa Wybickiego.

    Podpis: Dzień Flagi w 2012 roku przed budynkiem Starostwa z ówczesnym Starostą (Fot. P. Krzyżanowski, Tygodnik Głogowski)

    3 maja, Święto Narodowe Trzeciego Maja, czyli święto Konstytucji uczczono pod pamiątkowym obeliskiem, poświęconym rocznicy.

    4 maja – dzień św. Floriana, patrona strażaków i hutników uprawiających zawody związane z żywiołem ognia. Hutnikom Polskiej Miedzi z hut w Głogowie i Legnicy oraz Walcowni Cedynia życzymy bezpiecznej pracy. Druhom i funkcjonariuszom straży pożarnej bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji. Wszystkim życzymy zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu swoich powinności. Cieszymy się, że wśród Was jest wielu, którzy interesują się przeszłością ziemi głogowskiej.

    Strażacy z Kłobuczyna na scenie Teatru Miejskiego    

    5 maja ten dzień wypadł w niedzielę – święto samo w sobie, było jednocześnie ostatnim dniem rekordowo długiej majówki.

    8 maja na placu Saperów pod Pomnikiem Sapera organizowano tradycyjnie przez Starostwo obchody 79. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Przy głogowskim Pomniku Sapera złożono kwiaty, odczytano apel poległych, a wojsko oddało honorową salwę. Oficjalny, publiczny debiut nowego Starosty, Michała  Wnuka.

    10 maja na środku zamkniętej dla ruchu ulicy 10 Maja jej mieszkańcy (byli i obecni), ich sąsiedzi i przyjaciele spotkali się na kolejnych Imieninach ulicy. Taką nazwę nosi uliczka przy Szpitalu, dawna Herderstrasse.

    Dziś imieniny Naszej ulicy – 10 maja. Pierwsi mieszkańcy nadali ją na pamiątkę swojego przybycia na to powojenne gruzowisko, które do niedawna było dużym miastem. Data miała upamiętniać ustanowienie polskiej administracji. Przez wiele lat była to nazwa, jak każda, określająca punkt geograficzny czy topograficzny. Nie budziła emocji nawet w czasach przełomów. Wehikuł czasu jest jednym z patronów i przyjaciół tej imprezy.

    Imieniny ulicy 10 Maja w 2024 roku (fot. Antoni Bok)

    • Wspomnieliśmy o święcie demokracji – wyborach samorządowych. Z kronikarskiego obowiązku i natury Wehikułu czasu przedstawiamy wyniki wyborów samorządowych władz. W poniedziałek 6 maja odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Powiatu. Znalazło się w niej 8 członków Koalicji Obywatelskiej, 7 członków KW R. Rokaszewicza i 6 osób wybranych z list PiS. Starostą został Michał Wnuk (KO), wybrany 14 głosami (na 20 obecnych). wicestarostą Jeremi Hołownia (KWW Rafaela Rokaszewicza), członkiem Zarządu Dorota Młodecka (KO). Na przewodniczącego rady wybrano Bartosza Ławrowskiego (KWW Rafaela Rokaszewicza) i dwóch wiceprzewodniczących – Iwonę Adamczak (KO) oraz Mariusza Kędziorę (KWW Wojciecha Zubowskiego, czyli PiS). Ten ostatni wybór uznawany jest za niespodziankę. Spośród 21 wybranych radnych w sesji nie uczestniczył ustępujący starosta Jarosław Dudkowiak, który tym samym nie złożył ślubowania (wybrany radnym dużą ilością głosów).

    Następnego dnia, we wtorek 7 maja, w Sali Rajców Ratusza spotkała się nowa Rada Miasta. Prezydent Rafael Rokaszewicz i radni złożyli ślubowanie.

    Na przewodniczącego Rady Miejskiej wybrano Sławomira Majewskiego (KO), a wiceprzewodniczącymi zostali: Dariusz A. Czaja (KW RR), Bartosz Moskwa (KW RR) oraz Krzysztof Sarzyński (PiS). Zastępcami Prezydenta w rozpoczynającej się kadencji będą: Piotr Poznański oraz Edyta Owczarek–Pręda (w poprzedniej kadencji radna RM – Klub RR).

    Rada Miejska i Prezydenci po ślubowaniu  

    Czytaj dalej
    Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu  – maj 2024 (rok 16/m-c 183) została wyłączona

    Wehikuł czasu  – kwiecień 2024 (rok 16/182)

    Wehikuł kwietniowy ukazuje się już po Świętach Wielkanocnych. Wspomnijmy, że rzadko się zdarza, by te Święta odbywały się na przełomie miesięcy marca i kwietnia. Właśnie w tym roku poniedziałek wielkanocny nazywany Śmigusem-Dyngusem wypadł 1 kwietnia. A jednocześnie to radosny dzień psikusów, czyli Prima Aprilis. I w ten dzień przypominamy, że Wehikuł czasu skończył właśnie piętnaście lat.

    Poświąteczny tydzień obfitował w wydarzenia polityczne, społeczne i historyczne (myślimy tu o upowszechnianiu historii).

    2 kwietnia Rondo Artylerzystów otrzymało zgodnie z ostatnio panującym w Głogowie trendem wyróżnik materialny. Tego dnia na wysepce pojawiła się armata przeciwpancerna, podarowana przez jednego z byłych dowódców 5 Brygady, płk. Piotra Żurakowskiego. Pamiątkowe działko nie tylko będzie upamiętniało lata wojny i moc artylerii, ale przypominało, że w Głogowie istniał dzięki płk. Andrzejowi Marciniakowi, przedostatniemu dowódcy 5 Brygady Artylerii, zalążek muzeum artylerii z cennymi artefaktami, których niestety nie udało się zatrzymać na rzecz urządzenia ekspozycji, np. w jednym z pozostałych fortów.

    Armata przeciwpancerna wz. 1937, zwana „muchobojką”, kaliber 45 mm. (fot. Kacper Chudzik)

    Od 5 do 7 kwietnia odbywał się II Głogowski Festiwal Historyczny. W pierwszym dniu w jego ramach miała miejsce Gala Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Wehikułu Czasu”  w Teatrze Miejskim im. Gryphiusa, podczas której wręczone zostały Nagrody za lata 2022 i 2023.

    Laureatem XI Głogowskiej Nagrody Historycznej za rok 2022 została Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie za projekt i publikację Janusza Michalskiego pt. Na straży pamięci. 800 lat wsi Clobusco 1222 – Kłobuczyn 2022.

    Prezes Zarządu  OSP w Kłobuczynie Jan Michalski odebrał statuetkę Nagrody Historycznej (fot. Tadeusz Maciesza)

    Laureatami XII Głogowskiej Nagrody Historycznej za rok 2023 natomiast zostali dr hab. Piotr Oszczanowski prof. UWr., dyr Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr Waldemar Hass, dyr. MAH w Głogowie za sprowadzenie średniowiecznego posągu księżnej Salomei do Głogowa. Załącznikami do dyplomów były statuetki wykute przez Janusza Owsianego i osadzone w czarnym dębie.

    Laureaci XII Głogowskiej Nagrody Historycznej otrzymują od Prezydenta Rafaela Rokaszewicza premierowe egzemplarze nowej książki  (fot. Barbara Popiel)

    Wyróżnienia specjalne otrzymali: Rodzina Jerzego Popiela za przekazane TZG archiwum fotograficzne zmarłego. Jerzy Popiel (24.02.1949-13.12.2021) zawsze uśmiechnięty, zawsze z aparatem fotograficznym, sztygar zmianowy w dziale tąpnięć ZG Rudna, fotografik, był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego Głogowa i rejestratorem wielu wydarzeń i zjawisk; Michał Osora – junior regionalistyki. Przedstawiciel pokolenia początku XXI wieku. Za nieprzeciętną aktywność, zainteresowania realizowane z wykorzystaniem najnowszych środków i technik przekazu, miłość do swojej małej Ojczyzny.

     Agata Betlej i Basia Popiel otrzymują Dyplom (fot. Tadeusz Maciesza)

      Michał Osora – junior regionalistyki  (fot. Barbara Popiel)

    Przypomnijmy też, że Nagrodę Głogowskiego Wehikułu czasu za szczególny wkład w odkrywanie Głogowa w latach 1967–2022 – „Nadodrzański Feniks III” ufundowaną wraz z okolicznościowym dyplomem przez „Głogowski Wehikuł Czasu” otrzymali GŁOGOWSCY ARCHEOLODZY – wymienialiśmy ich wielu: Mieczysław Kaczkowski, Marian Gryga, Wacław Pogorzelski, Zbigniew Lissak, Zenon Hendel, Henryk Pokora, Władysław Czyżyk, Leszek Lenarczyk, Krzysztof Demidziuk, Krzysztof Czapla, Aleksander Dobrowolski, Krzysztof Hajzler, Dariusz Łasek, Magdalena Świderska, Marzena Grochowska-Jasnos, Jakub Szajt, Krystian Książek, Natalia Bartczak.

    Archeolodzy głogowscy i Nadodrzański Feniks (fot. Kacper Chudzik)

    Gość specjalny dr hab. Grzegorz Podruczny prof. UAM wygłosił wykład na temat 1000-letniej przeszłości głogowskich umocnień. A potem był tort, tradycyjnie fundowany przez MBP, rozmowy i … długie podpisywanie nowej książki.

    W trakcie wykładu   (fot. Tadeusz Maciesza)

    Lekcja historii na żywo to właśnie było zadanie II Festiwalu Historycznego. Motywem przewodnim był upadek Berlina w maju 1945 r. Rynek zamienił się w pole walki, na którym nastał koniec wojny. Piękna pogoda i mnogość grup rekonstrukcyjnych pozwoliła tłumnie odwiedzającym Stare Miasto turystom i mieszkańcom przeżyć ciekawe widowisko, uczestniczyć w spotkaniach ze znanymi autorami i dziennikarzami. Teraz pozostaje tylko odgruzować rynkowy bruk.

    Tragedia mieszkańców opuszczających ziemię głogowską znalazła też miejsce w rekonstruowanym epizodzie. Höckricht to podgłogowski Kulów – dziś znany z miasta ogrodów (fot. GWC)

    Niedziela, 7 kwietnia to był również czas wyborów samorządowych. Głogów ma nowe władze. Nowym, starym prezydentem został wybrany w pierwszej turze Rafael Rokaszewicz. W skład Rady Miasta i Rady powiatu weszło wiele znanych z dotychczasowej aktywnosci osób, jak i nowi, z inicjatywą, werwą i innymi pomysłami. Wehikuł gratuluje i wymienia m.in. Jurka Akielaszka, Dariusza Czaję, Michała Górawskiego, Marcina Kuchnickiego i Martę Wojtysiak.

    Prezydent Rafael Rokaszewicz w sztabie wyborczym już ze świadomością, że uzyskał wynik dający zwycięstwo w pierwszej turze. (fot. Kacper Chudzik)

    Czytaj dalej
    Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wehikuł czasu  – kwiecień 2024 (rok 16/182) została wyłączona