Wehikuł czasu – grudzień 2016 (rok 8/94)

Ubiegły miesiąc był pełen wydarzeń.

Tuż przed górniczym świętem Ziemia przypomniała, że tam w głębi nic nie jest dane na zawsze. Niespotykany ruch górotworu zabrał w kopalni „Rudna” osiem istnień ludzkich. Cześć ich pamięci.

W trakcie uroczystosci związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie wręczono tytuły Honorowego Obywatela Głogowa i Zasłużonych dla Głogowa. Otrzymali je: Marian Staszak – prezes głogowskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów; Krystyna Pośnik – położna, jedna z pierwszych osób urodzonych w Głogowie (akt ur. nr 4); Franciszek Marciniak – przewodniczący Społecznej Rady ds. Kombatantów przy Staroście Głogowskim, prezes koła ZKRPiBWP; Jarosław Helwig – historyk i muzealnik, piłkarz i trener zespołu Chrobry II.

Famaba tkwi w świadomosci Głogowian. A przy okazji obchodów 70-lecia wspomniano też o korzeniach w niemieckim Glogau i początkach w powojennym Głogowie. Znakomicie zorganizowany „dzień Famaby” można bez przesady określić dniem jej chwały. Właściciel podkreślał, że managment e-Towers podejmuje działania „z przeszłością dla przyszłości”. Dlatego z Ratusza uroczystości przeniosły się na teren nowej hali fabryki, by spojrzeć w przyszłość. Niżej jeszcze będzie o specjalnym, imponujacym wydawnictwie.

  • listopada dzień historii szczególny. Przy pomniku Podziemia Niepodległościowego odsłonięto cztery popiersia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość z inicjatywy Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów” odbyła się w podniosłym nastroju z udziałem m.in. minister Elżbiety Witek, wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka, prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza, rodzin Żołnierzy Wyklętych i społeczeństwa. Popiersia poświęcił ksiądz biskup Paweł Socha.

Jubileuszowa gala Chrobrego Głogów z okazji 70 lecia odbyła się też tego dnia. Tak prawdę mówiąc jubileusz obchodziła głogowska piłka nożna. Bo mówiono tylko o jednej sekcji.

W MOK zebrali się byli oraz obecni zawodnicy, trenerzy i działacze, władze miasta i piłkarskich związków, sponsorzy, a także sympatycy klubu.

Ogłoszono jedenastkę 70-lecia Chrobrego: Sławomir Cuper – Jerzy Machaj, Józef Orzechowski, Edward Filipiak, Ludwik Zowczak, Henryk Gałka, Bogdan Sokołowski, Aleksander Adamowski, Zygmunt Babiracki, Mirosław Prokop, Jarosław Helwig. Trenerem 70-lecia został twórca największych ostatnich sukcesów – Ireneusz Mamrot.

Wehikuł z satysfakcją przypomina, że wśród piłkarzy 70-lecia jest historyk i muzealnik Jarosław Helwig, od kilku tygodni również Zasłużony dla Głogowa. Dużo zdrowia Jarku.

Kończy się kolejny rok. Rok tragedii i radości, sukcesów i potknięć. Wehikuł mając w pamięci ostatnie łzy, życzy Czytelnikom i sobie by rok 2017 był spokojniejszy, słoneczny w lecie i pełen śniegu w zbliżające się zimowe ferie. Pamiętajmy też o przeszłości – ludziach i wydarzeniach.

plakat
plakat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzeniem w roku 2016 było tynkowanie wieży ratuszowej. Roboty budowlane wymusiła zbliżająca się, możliwa katastrofa budowlana. Tynkowanie wzbudziło protesty wielu głogowian. Ale efekt mile zaskoczył? Czapki św. Mikołaja na ratuszowej wieży przed i po otynkowaniu. (fot. 2014 – Jerzy Popiel, 2016- nasz-glogow.pl)

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne listopadowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.