Październik kiedyś był „miesiącem oszczędzania” dziś to miesiąc jubileuszy.
Siedemdziesiąt lat temu powołano bibliotekę miejską. Na internetowej stronie Książnicy czytamy, że uruchomienie Miejskiej Biblioteki Publicznej nastąpiło w listopadzie 1947 roku. Fakt jubileuszu w tym roku jest jednoznaczny a pamięć do szczegółów ułomna. Ale wspomnieć trzeba, że już w grudniu 1945 r. zebrano wśród pionierów 27 książek, które wymieniano między sobą.
Pięćdziesiąt lat temu powołano kolejną placówkę kultury – powstało Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych, prekursor dzisiejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Pół wieku głogowskiego Muzeum to skarby numizmatyczne, wielkie wystawy i bogate zbiory w przepastnych magazynach.
Dwadzieścia lat temu z kolei powstało głogowskie Radio Plus.
Wehikuł czasu życzy głogowskim Bibliotekarzom, Muzealnikom i Radiowcom sukcesów i satysfakcji.
Pięć lat temu, po informacjach, że posąg Księżnej Salomei opuścił Muzeum Narodowe w Poznaniu by znaleźć się na wielkiej wystawie europejskiej rzeźby figuralnej w Niemczech, Wehikuł wystąpił z inicjatywą spotkania z autorką konserwacji, mgr Sabiną Figurniak. Potem były propozycje zorganizowania czasowej prezentacji rzeźby w Głogowie. Tu nikt nie okazał się zainteresowany. Wreszcie entuzjaści z TZG poszli za podpowiedzią i udali się we wrześniu 2017 r., dużą grupą „w odwiedziny do księżnej Salomei”. Tam odbyło się spotkanie z konserwatorem, popłynęła opowieść a u stóp księżnej pani znalazła się głogowska róża.
Przypomnijmy – uznany za zaginiony, pełnoplastyczny obiekt został znaleziony po wojnie w jednej z odsłoniętych wnęk zrujnowanej kolegiaty. Przekazany do wrocławskiego Muzeum Narodowego, trafił w depozyt do Poznania, bo Salomea była wielkopolską księżniczką
Księżna Salomea z różą od Głogowian w poznańskim Muzeum Narodowym
(fot. Dariusz A. Czaja)
Inne październikowe ciekawostki i kolejna propozycja Z lektur Wehikułu – w zakładce Wehikuł czasu.
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl