Przed nami rok szczególny. Obchodzić będziemy rocznice zdarzeń mających wielkie znaczenie dla współczesnych i potomnych. Będziemy je przypominać publikując materialy źródłowe, ilustracje i opowieści. Przypomnimy fakty wielkie i oczywiste jak i te drobne, lokalne i mikro.
400 lat temu wybucha wojna trzydziestoletnia – konflikt religijny trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648, w którym pośrednio lub bezpośrednio, wzięły udział niemal wszystkie państwa europejskie. Spowodowana przyczynami natury religijnej, politycznie miała osłabić potęgę Habsburgów. Zniszczyła m.in. Śląsk i Glogów. Choć formalnie zakończona tzw. pokojem westfalskim, tu trwała przez łupieżczą obecność garnizonu szwedzkiego do sierpnia 1650 roku.
100 lat temu Polska odzyskała Niepodległość. Zapowiadane uroczyste obchody będą miały miejsce również w Głogowie. A kulminacją będzie data 11 listopada 2018 roku. A ówczesny Glogau był na progu tworzącej się Rzeczpospolitej. Przypomnimy jego miejsce i rolę w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Natomiast porzadki okolicznościowe możnaby zaczać od ujednolicenia tabliczek z nazwami ulic Ojców Niepodległości.
99 lat temu przez niemiecki Glogau w zaplombowanych wagonach przejechały tysiące zołnierzy „Błękitnej Armii” generała Hallera. Z tej okazji zawiśnie w kwietniu dzięki staraniom głogowskiego radnego i miłośnika przeszłości Pawła Chruszcza tablica na dworcu kolejowym.
65 lat temu zaczęła wchodzić w ostatnią fazę planowania budowa mostu drogowego przez Odrę. mieszkańcy tego zrujnowanego miasta jeszcze o tym nie wiedzieli….
Białoczerwony Głogów w grudniu 2017 r. (fot. Zbigniew Lipowski)
Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne styczniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl