Umowa
o współpracy między
Glogauer Heimatbund e.V. (GHB), Hannover
i
Towarzystwem Ziemi Głogowskiej (TZG), Głogów
Preambuła
Wieloletnie przyjacielskie i nacechowane wzajemnym zrozumieniem związki między obydwoma stowarzyszeniami historycznymi lub działającymi w nich osobami uzasadniają pragnienie aby, tam gdzie to możliwe, wspólne zainteresowania byłych niemieckich mieszkańców i dzisiejszej polskiej ludności Głogowa
i Ziemi Głogowskiej powiązać i promować, a przyszłą współpracę skojarzyć z celami. W kształtowaniu współpracy zakłada się nadrzędność celów niekomercyjnych oraz stosowanie zasady apolityczności
i bezstronności światopoglądowej.
Cele
- Systematyczne konsultacje i spotkania osób odpowiedzialnych z GHB i TZG, wzgl. osób przez nie upoważnionych, jak również udział członków zarządów w posiedzeniach rocznych.
- Regularna wymiana informacji o działalności obydwu stowarzyszeń, również poprzez media publikowane, portale internetowe GHB i TZG oraz w „Neuer Glogauer Anzeiger”.
- Przezwyciężanie barier językowych w kontaktach osobowych, również prywatnych poprzez angażowanie przez TZG w Polsce i GHB w Niemczech tłumaczy.
- Wzajemne wspieranie się w opracowaniu historii okresu przed 1945 r., np. poprzez wzajemne udostępnienie własnych materiałów archiwalnych, jak również przekazywanie kopii i materiałów digitalizowanych, wraz ze zgodą na ich użycie z wymogiem podania informacji o źródle.
- Współpraca w zakresie projektów związanych z historią Głogowa i Ziemi Głogowskiej, np. dokumentacje, wystawy, wykłady i inne działania.
- TZG i GHB konsultują według możliwości planowanie i prowadzenie projektów dalszych instytucji swoimi fachowymi kompetencjami w zakresie tematycznym: historia i kultura Głogowa wzgl. Śląska.
- TZG wspiera GHB w pogłębianiu wiedzy o rozwoju Głogowa od 1945 r. w takich dziedzinach jak: rozwój miasta i ludności, kultura, oświata, przemysł, handel itd. i informuje o dotyczących tych dziedzin wydarzeniach i aktualnych planach.
- Obydwa stowarzyszenia starać się będą, aby we wspólnych projektach opracowania pisane, publikacje
w mediach elektronicznych, teksty dotyczące wykładów i wystaw oraz opisy miejscowości i obiektów, zredagowane zostały w językach polskim i niemieckim. W określonych, wzajemnie uzgodnionych przypadkach, w których traktuje się o historii lokalnej, starania te dotyczyć będą również przedsięwzięć instytucji Głogowa i powiatu głogowskiego.
- Wspieranie partnerstwa ze szkołami, jak również opracowywanie propozycji programowych do historii Głogowa i Ziemi Głogowskiej dla szkół/młodzieży oraz potomków byłych niemieckich mieszkańców.
Głogów, 23 stycznia 2022 r.