Trwa straszna wojna. Już blisko 100 dni. Najeźdźca obiecuje wszystko. Nie dotrzymuje nic. Artyleria bogiem wojny.
Czy w mieście dzieci z historią w tle, można nie wspomnieć o najradośniejszym ich święcie? Dzień Dziecka nad Odrą. Wszystkiego najlepszego maluchy, starszaki i ty droga młodzieży.
Dzieci głogowskie z Przedszkola Publicznego Nr 3 pod Pomnikiem Dzieci Głogowskich w 2019 r. (fot. Przedszkole nr 3, za DGL News)
Było blisko. W finałowym meczu o wejście do ekstraklasy, w 18” Frączak pakuje piłkę po strzale głową, po zamieszaniu z VAR jest 1:0. W 37” piłka trafia pod nogi Mikołaja Lebedyńskiego, minutę później Michał Rzuchowski strzela gola na 2:1 dla gości, ależ zwrot akcji w Kielcach. Karny (też po zamieszaniu z VAR) na 2:2. W 119”, w końcu dogrywki, Jacek Kiełb na 3:2 i po marzeniach. Po 120 minutach pięknej walki. Największy sukces Chrobrego w dotychczasowej historii. Brawo Panowie! Dostarczyliście nam wiele emocji. Wehikuł czasu serdecznie gratuluje poziomu gry, jedności Zespołu, mądrości trenera, jego sztabu i wszystkich ludzi Klubu.
Odbył się kolejny, Zwyczajny Sejmik TZG. Tym razem członkowie najstarszej na Dolnym Śląsku organizacji regionalistycznej spotkali się w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, stowarzyszenie od lat zabiegało o ratowanie tego zabytku.
Wśród wielu wydarzeń, które miały miejsce na Sejmiku, należy podkreślić – wybór nowych władz i ponowne objęcie funkcji prezesa TZG przez Zbigniewa Mazurka oraz obdarzenie funkcją Honorowych Prezesów TZG Jacka Zielińskiego i Rafaela Rokaszewicza. Tradycyjnie dla tych spotkań dokonano podsumowań i nakreślono plany i cele do zrealizowania i osiągnięcia w najbliższej kadencji.
Prezes TZG Zbigniew Mazurek wręcza dyplomy tytułów Honorowych Prezesów TZG Rafaelowi Rokaszewiczowi i Jackowi Zielińskiemu.
Targi Książki Regionalnej „SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy” istnieją od 2010 roku i od początku uczestniczy w nich TZG. Od 2012 roku podczas Targów wręczana jest Nagroda Wydawnicza Silesiana za publikację, która treścią, osobą autora i/lub formą edytorską najlepiej promuje Dolny Śląsk i stanowi wizytówkę regionu. W trakcie inauguracji XI SALONU odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Za rok 2020 Nagrodę otrzymało TZG za książkę Kolegiata w Głogowie. Historia. Odbudowa. Zabytek, Antoni Bok, Jerzy Dymytryszyn, Marek Robert Górniak, Andrzej Sadowski i ks. Rafał Zendran. W laudacji napisano:
Za najwyższy poziom treści oraz formy tej niezwykłej publikacji, edytorską staranność, dbałość i troskę o detale. W efekcie całość uświadamia wielką historię niezwykle ważnej dla Dolnego Śląska głogowskiej kolegiaty oraz nakład talentu, wysiłku i pracy włożony w jej odbudowę.
Dyplom Nagrody za 2020 rok.
Zbliżają się już XIII Imieniny Jana, a przed laty Wehikuł czasu pytał – czy w Głogowie ma szanse narodzić się nowa tradycja? I jak widać trwa. Dzięki dorocznym obchodom przybyło w centrum atrakcyjnych roślin, opisywanych gustownymi tabliczkami, bowiem w każde święta Janin i Janów sadzone są rzadkie drzewa. Na spotkanie 24 czerwca zaprasza Tygodnik Głogowski i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej a Wehikuł kibicuje.
U progu wakacji piszemy, że latem 1952 roku, 70 lat temu, przysposobiony został do użytku poniemiecki basen przy ul. Ułanów Polskich 1. Przez lata służył głogowianom, do czasu katastrofalnych powodzi w XX wieku, sprzed ćwierćwiecza. Dziś młodzi głogowianie mają do dyspozycji nowoczesne kąpielisko w mieście. A o basenie, który został zatopiony i później zasypany, przypominają tylko równe rzędy drzew, prostokątna łąka wzdłuż kolejowego nasypu i archiwalne zdjęcia.
W 2009 roku teren po basenie wyglądał tak.
88 lat temu (28.06.1934), urodził się w Gnieźnie Jacek Zieliński. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, w 1973 r. trafił do Głogowa. W kwietniu tego roku został dyrektorem Famaby. Piętnaście lat później na schyłku jednej, a u progu drugiej epoki został wybrany Prezydentem Głogowa. Funkcję tę sprawował przez 10 lat, w okresie przełomu do 1998 r. Działacz społeczny, inicjator, inspirator i sponsor wielu przedsięwzięć. Dusza towarzystwa, gawędziarz, człowiek wielkiej kultury i wiedzy. Honorowy Prezes TZG. Ad multos Annos Panie Prezydencie.
Jacek Zieliński w trakcie pracy w GFMB „Famaba” również stal przy desce kreślarskiej.
Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne czerwcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl