Ukazał się wydany przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej w 2022 roku kolejny 82 numer Encyklopedii Ziemi Głogowskiej , który przybliża w skondensowanej formie historię dawną, najnowszą i współczesność Głogowa i okolic: biogramy ważnych osób, zdarzenia, instytucje zjawiska kulturalne i gospodarcze oraz opisy miejscowości.
Autorzy piszą m.in. o pomniku Józefa Wybickiego w Głogowie i o pobycie autora słów hymnu narodowego w naszym mieście. Przedstawiają sylwetki ważnych postaci XIX-wiecznego Głogowa (R. Berndt, D.G. Dietrich, F. Minsberg) i zasłużonego burmistrza F. Soetbeera oraz osoby nam współczesne – choć już nieodżałowanej pamięci ¬nauczyciela z Brzostowa Władysława Kapały. Opracowane zostały biogramy „Zasłużonych dla Miasta Głogowa” lekarki Danuty Krahl-Seretnej i ks. Aleksandra Walkowiaka i prof. Olgierda Czernera, który sprawował nadzór nad odbudową głogowskiej Kolegiaty oraz Jerzego Gurawskiego – wybitnego architekta, twórcy kościoła NMP królowej Polski na os. Kopernika i Domu Uzdrowienia Chorych. Kolejne hasła dotyczące historii miejscowości mają za tematy Biechów, Słone i Żabice. Wśród pozostałych haseł znajdziemy m.in. traktujące o statku m/s „Głogów” i o przedwojennym klubie sportowym SC Preussen 1911. Zeszyt zawiera 27 ilustracji czarno białych i kolorowych.
Aurorami 20 opracowanych haseł są: Antoni Bok, Michał Cimek, Marek R. Górniak, Dariusz A. Czaja, Maciej Iżycki, Marcin Kuchnicki, Maria Kubasik ,Wiesław Maciuszczak, Renata Matysiak, dr Martin Sprungala, dr Jakub Szajt i Edyta i Dariusz Wojtowiczowie. Redaktorem wydania jest Wiesław Maciuszczak przy współpracy z Antonim Bokiem, korektę literacką wykonał Wojciech Janisio a opracowanie graficzne Dariusz Mikołajewicz.
Zeszyt EZG 82 jest już do nabycia w Bibliotece PWSZ, Księgarni Feniks i w Witrynie wydawnictw w kasie Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Wydawnictwo realizowane zostało w ramach projektu „Głogowski regionalizm – popularyzacja wiedzy o mieście i regionie” dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Głogów.
PIT Online z PITax.pl
dostępny jest dzięki współpracy z IWOPArchiwa
Kategorie
Nasze serwisy
Regionalia w Bibliotece PANS
-
Ostatnie wpisy
- Z katrki Kalendarza Historycznego TZG „Twierdza Głogów” – listopad 2024 rok
- „Śladami kultury i historii ziemi głogowskiej 2024” – wykład Antoniego Boka.
- Koncert muzyki organowej i kameralnej ziemi głogowskiej – Jaczów 20.10.2024 rok
- Jubileusz 70-lecia Glogauer Haimatbund e.V. Berlin 12.10.2024 r.
- Jesienna wycieczka TZG – Wołów – Jodłowy Młyn – Brzeg Dolny.
-
Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie. Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy) - *
WAŻNE LINKI