Kartka z Kalendarza historycznego TZG – „Pomniki głogowskie” – wrzesień 2023 rok.

Pomnik Dzieci Głogowskich – upamiętnia sławną w historii Polski obronę Głogowa w 1109 r. Poświęcony jest również pamięci polskich dzieci, pomordowanych w czasie II wojny światowej, katowanych w głogowskim obozie, czy tych, które zginęły od niewybuchów po zakończeniu wojny.

Monument zaprojektował, i wykonał elementy rzeźbiarskie, Dymitr P. Vacev. Został odsłonięty 1.09.1979 r. – w 870 rocznicę niemieckiego najazdu na Polskę.

Główny element kompozycji – ukośny, obłożony granitem monolit, symbolizuje ramię machiny oblężniczej. Na jego głowicy (o wym. 2,5 na 3,6 m) umieszczonych zostało pięć płaskorzeźb, przedstawiających skrępowane postaci dzieci, które wykorzystali jako żywe tarcze szturmujący gród Niemcy. Dziecko znajdujące się w centrum kompozycji, z wyrazem bólu na twarzy, ukazane jest jako żywe. Na górnej płaszczyźnie pomnika wyryty jest cień orła śląskiego, który – według założenia autora – rozpościerając skrzydła w locie, miał pozostawić niezniszczalny ślad. Całość uzupełniają: pamiątkowa tablica z tekstem fragmentu z „Kroniki polskiej” Galla Anonima, znicz z napisem „DZIECIOM GŁOGOWA 1109” oraz podpórka na wieńce.

Plac przed pomnikiem jest miejscem patriotycznych spotkań, uroczystości i manifestacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.