Wehikuł czasu – październik 2023 (rok 15/176)

27 września 2023 r., po godz. 19.00 księżyc wschodził dokładnie pomiędzy wieżami kościoła Bożego Ciała. I choć to tylko złudzenie optyczne, to trzeba przyznać, że widok jest fantastyczny, napisała autorka zdjęcia Grazyna Hanuszewicz z Głosu. Dziękuje serdecznie za udostępnienie.

Jest też miejsce w Głogowie, z którego widać między tymi nowymi hełmami białą wieżę ratuszową, ale o tym przy kolejnej okazji.

 

 

Miesiąc nauki i oświaty – inauguracja, święto i Festiwal Nauki

5 października zainaugurowała – po raz 20 – rok akademicki istniejąca od 2004 r. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Głogowie. Miejscowa, dotychczasowa PWSZ przechodzi do historii. Jak zapisują swoją historię na stronach www: „PANS w Głogowie przez cały czas zmienia się, by sprostać oczekiwaniom i zaspokoić potrzeby młodych ludzi, chcących zdobyć solidne wykształcenie. Uczelnia jest dziś jedną z najważniejszych instytucji w regionie”.

I gwoli przypomnienia, „choć siedziba Towarzystwa Ziemi Głogowskiej znajduje się w tym samym miejscu, to od 1 października br. jest to to już PANS w Głogowie”.

Jednocześnie z radością konstatujemy, że w trakcie inauguracji Towarzystwo Ziemi Głogowskiej znalazło się wśród uhonorowanych tytułem Zasłużony dla PWSZ (teraz już PANS).

 

14.10.1773, 250 lat temu, z królewskiej inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Komisji Edukacji Narodowej. Dziś w tym dniu obchodzone jest Święto polskiego nauczycielstwa. Ustanowiono je 27 kwietnia 1972 r., pierwotnie jako Dzień Nauczyciela, a od 1982 r. jako Dzień Edukacji Narodowej.

Prowadząc Głogowski Wehikuł czasu korzystam z różnorakiej pomocy środowiska oświatowego. Tym samym w codzienności obserwuję sytuacje, które są ilustracją skomplikowanego procesu edukowania i wychowania. Oświecania!!! Również w zakresie edukacji historycznej, na którą uwagę zwracam szczególną. Współpraca z przedstawicielami głogowskiej oświaty owocuje nowymi inicjatywami i wydarzeniami.

Przypomnijmy też z wpisu czytelniczki Emilii Figiel piosenkę okolicznościową, którą w latach 60. śpiewał w Dzień Nauczyciela chór pod dyrekcją pana Słowka w SP nr 1. To był pierwszy w Głogowie dziecięcy chór zbierający laury w województwie – wówczas zielonogórskim. Ktoś pamięta jeszcze?

Niechaj w dobrym zdrowiu płyną Wasze dni. Niech się staną jawą Wasze piękne sny. Niechaj trud Wasz zawsze plon obfity da. Niechaj wartość Waszą cała Polska zna.

W Dniu Edukacji Narodowej – popularnym Dniu Nauczyciela, składam Wam serdeczne życzenia codziennych powodów do uśmiechu, wdzięczności wychowanków i siły do pokonywania wszelakich trudności.

Budynki o proweniencji oświatowej i zdrowotnej.

Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu i Pocztówka ze Śląska i inne październikowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.