Kartka z Kalendarza historycznego TZG „Twierdza Głogów” – sierpień 2024 rok.


Fort Gwiazda (Fort Stern)

We wschodniej części miasta znajduje się, częściowo zachowany, Fort Gwiaździsty. Pierwotnie umiejscowiony tu szaniec miał kształt gwiazdy i taką też otrzymał nazwę (Stern Schanze). Zmodernizowany po 1741 r., wg projektu Gerharda C. Walrave, miał charakter bastionowy. Do dzisiaj zachowany kształt zasadniczy ukształtował się w latach późniejszych. W 1 połowie XIX w. magazyn prowiantowy otoczono umocnieniem ziemnym, a stoki oskarpowano. Pod wałem wybudowano sklepioną okrągłą kazamatę na około 200 ludzi załogi wojennej, a na wale dwie remizy artyleryjskie. Przed przebudowanym obiektem umieszczono półokrągły plac broni.

Po lewej stronie kazamat, na ścianie jednego z pomieszczeń (dzisiaj magazyny właściciela) widnieje,  odrestaurowana pieczołowicie niedawno, tablica upamiętniająca francuskiego gubernatora i komendanta twierdzy, gen. Rheinwalda, który zmarł nagle w Głogowie (w 1810 r.) i został  pochowany na terenie fortu.

Obok fortu znajduje się sucha fosa z zachowanymi, ale niedostępnymi, poterną i kaponierą oraz są widoczne pozostałości systemu zalewania przedpola przez przepływające strumienie.

W latach 30. XIX w. w kazamatach usytuowano więzienie dla żołnierzy twierdzy i okolicznych garnizonów. Funkcje militarne fort przestał pełnić w czasie likwidacji twierdzy, tj. ok. 1905 r. Był silnym punktem niemieckiego oporu podczas walk o miasto w 1945 r. Obiekt znajduje się obecnie w części na terenie prywatnym.

( oprac. W. Maciuszczak, foto. D. Mikołajewicz)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.