Luneta nad Jeziorem Zamkowym (Lünette am Schloss See)
W pobliżu tzw. Pawich Oczek za Odrą, na północnym przedpolu miasta, około 400 m od mostu kolejowego i ponad 50 m na północ od wału przeciwpowodziowego, głogowscy saperzy wybudowali w latach 1857-60 fort o narysie bastionowym, nazywany w nomenklaturze lunetą. Jego zadaniem była artyleryjska ochrona podejścia do odrzańskiego przyczółka mostowego (Brückenkopf).
Otoczony głęboką mokrą fosą, posiadał, rozdzielone wałami ziemnymi, stanowiska i remizy artyleryjskie, ceglane schrony-prochownie oraz stanowiska obrony dla piechoty z bronią długą (mur Carnota). Jego wejście zabezpieczała stalowa brama z kratą forteczną, osłaniana przez wysunięte stanowiska strzeleckie. Wewnątrz znajdował się dziedziniec i ceglany schron dla stałej załogi, mający sklepienie kolebkowe. Obiekt był kilkakrotnie modernizowany i wyposażany w nowoczesne środki obrony i łączności, doprowadzono do niego także energię elektryczną. Dwuspadowe dachy budowli wewnętrznych zostały wzmocnione przed ostrzałem dodatkowymi betonowymi wylewkami.
Obiekt przetrwał wojnę i oblężenie w 1945 r. bez większych uszkodzeń (załogę w lutym wycofano na Ostrów Tumski). Do 1997 r. służył głogowskim jednostkom inżynieryjnym jako magazyn środków saperskich. Obecnie stanowi własność prywatną.