Wehikuł czasu   lipiec 2025 (rok 17/197)

Tradycyjnie pod Pomnikiem Jana z Głogowa przy Alei Wolności, 24 czerwca 2025 r. o godz. 17.00 odbyły się XVI „Imieniny Jana z Głogowa”.

Posadzone zostały tradycyjnie już „Drzewka Pamięci” na terenach zielonych w Parku Saperów i na Ostrowie Tumskim. Przed Kolegiatą w roku Jubileuszu 1000-lecia koronacji króla Bolesława Chrobrego posadzono dąb szypułkowy. Natomiast w Parku Saperów dwa klony pospolite. W roku Jubileuszu 80-lecia działalności TZG i 40-lecia Chóru „Beati Cantores” wkopali je regionaliści i chórzyści.

Prezes i członkowie TZG przy klonie pospolitym wsadzonym na pamiątkę XVI Imienin Jana. (Fot. TZG)  

615 lat temu odbyła się bitwa pod Grunwaldem. W mijającym roku szkolnym wielki mural poświęcony wydarzeniu ozdobił szkolny korytarz w I LO. Pomysłodawczynią i autorką jest uczennica Kornelia Kierepka. Niżej piszemy o Ślązakach pod Grunwaldem.

Autorka i jej dzieło (Fot. B. Bugała – dzięki uprzejmości: Głogów Nasze Miasto)

Jak co roku – Nie możemy zapomnieć – o Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa… 11 lipca 1943 r. wypadł w niedzielę. Dla 99 wsi Wołynia, w których żyli Polacy, ta niedziela była „krwawa”. Te wsie zaatakowały oddziały UPA. W całym lipcu 1943 r. celem napadów stało się 520 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10-11 tysięcy Polaków.

Wehikuł przypominał już i w dalszym ciągu poleca książkę wspomnieniową Honorowego Obywatela Głogowa p. Antoniego Przybysza – „Wspomnienia z umęczonego Wołynia: 1939-1943” (Wrocław 2000).

Pomnik przy ul. Świerkowej

Tradycyjnie, jak początek wakacji to Lato w Twierdzy. Już po raz XVIII. Wehikuł kibicuje przedsięwzięciu od początku. Przypominamy, że przedsięwzięcia: „Lato i Zima w Twierdzy” zostały Laureatem I Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Wehikulu czasu”, która została wręczona 25.4.2013 roku.

Kolejny miesiąc pogodowych anomalii. W czerwcu przyszedł czas wichur. W czwartek, 26.06., około godz. 21.00 wiatr łamał gałęzie drzew. Na osiedlu przy ul. Folwarcznej runęło kilkanaście drzew. Przy Al. Wolności drzewa spadły na samochody. Kilka dni wcześniej wiatr wyrwał drzewa przy pomniku Wybickiego. Strażacy mają pełne ręce roboty.

Ofiara wichury przy ul. Bolesława Śmiałego (Fot. Paulina Naramska – dzięki uprzejmości: Głogów Nasze Miasto)

Zapraszamy do lektury. Z racji wakacyjnej pory, niektóre notki mają też kanikułowy, lekki charakter. Wśród notek znajdują się dwie nadesłane przez czytelników. Zapraszam do dzielenia się z Wehikułem nabytą wiedzą i innych miłośników przeszłości.

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Wehikuł czasu   lipiec 2025 (rok 17/197) została wyłączona

Kartka z kalendarza historycznego TZG „Nadodrzańskie krajobrazy” – lipiec 2025 rok

Most Tolerancji – taką nazwę nosi od 2005 r. głogowska przeprawa drogowa – po raz pierwszy wzmiankowana w 1291 r. Drewniany most był od połowy XVIII w. zwodzony, co znacznie ułatwiło żeglugę po Odrze w tym miejscu. Dopiero w 1917  r. oddano do użytku stalowy Most Hindenburga. Po jego zniszczeniu w 1945 r. funkcjonowała jedynie przeprawa promowa. W 1948 r. uruchomiono most Bailey`a, a do 1955 r. wybudowano obecny. W 1997 r. pomalowany został na wrzosowo-różowy kolor, wybrany w plebiscycie przez mieszkańców. Staraniem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej odtworzone zostały historyczne akcenty: przy moście stanęła figura św. Jana Nepomucena, a na obydwu wjazdach zawisł herb Głogowa.

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Kartka z kalendarza historycznego TZG „Nadodrzańskie krajobrazy” – lipiec 2025 rok została wyłączona

Imieniny Jana z Głogowa 2025

Już po raz XVI pod Pomnikiem Jana z Głogowa odbyło się spotkanie głogowskich Janin i Janów. w niezwykłej oprawie muzycznej Chóru „Besti Cantores”. Życzenia dla solenizantów złożył Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Dla najmłodszych i najstarszych Janin, Janeczek, Janów i Jaśków przekazano upominki od parlamentarzystów Łukasza Horbatowski ego i Wojciecha Zubowskiego i Prezydenta Rafela Rokaszewicza.

W Parku Saperow posadzono Drzewka Pamięci :
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej uczestniczy roku Jubileuszu 80 lecia działalności.
Chór „Beati Cantores” w roku Jubileuszu 40 lecia działalności
Na Ostrowie Tumskim pod Kolegiata posadzono dąb „Chrobry” w roku Jubileuszu 1000 lecia koronacji króla Bolesława Chrobrego.

Zaproszono uczestników Imienin Jana na słodki poczęstunek od Cukierni Witczak z Alei Wolności i Restauracji Pod Głogiem. Pozostałe upominki ufundowali: Hotel Qubus, „Społem „PSS, Restauracja FRATELII by Kręzel, Pizzeria Tutti Santi, OK Park, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Gmina Miiejska Głogów i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Były okolicznościowe kartki imieninowe i buttony/przypinki.

Fotorelacja fotograficzna współorganizatora „Tygodnika Głogowskiego Głogów.Nasze miasto”

https://glogow.naszemiasto.pl/najlepsza-impreza-imieninowa-jest-przy-pomniku-jana-z-glogowa-radosne-spotkanie-glogowskich-janow-jaskow-janin-i-janinek-zdjecia/ga/c1p2-27718707/zd/750099882925

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Imieniny Jana z Głogowa 2025 została wyłączona

Wycieczka TZG – Poznajemy Wielkopolskę


W sobotę, 7 czerwca br. Prawie 60 osobowa grupa udała się na kolejną wycieczkę organizowaną przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Jej uczestnicy zwiedzili Kalisz (m.in. Stare Miasto, Teatr im. W. Bogusławskiego, Bazylika św. Józefa, Katedra św. Mikołaja, Muzeum Sztuki Użytkowej) oraz Pałac w Gołuchowie.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1022184640001619&set=pcb.1022186033334813

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Wycieczka TZG – Poznajemy Wielkopolskę została wyłączona