Kartka z kalendarza historycznego TZG „Twierdza Głogów” – październik 2024 rok.

Ruiny Ober Redoute na Ostrowie Tumskim

Oddalone dzieło forteczne twierdzy Głogów, lezące na wschodnim skraju terenów miejskich Ostrowa Tumskiego. Redutę wybudowano w latach 1825-28. Jej nazwa pochodzi od ówczesnej pobliskiej osady o nazwie Oberau (pol. Obora).

Obiekt miał zarys trapezowy, z podstawą skierowaną w kierunku ul. Kamienna Droga. Podstawowe umocnienia miały charakter ziemny, oskarpowane cegłą. Z cegły zbudowano również budynki wewnatrz. Było to duże stanowisko artyleryjskie z działami oddzielonymi od siebie dla bezpieczeństwa ziemnymi wałami (tzw. poprzecznicami). Wewnatrz reduty umieszczono część ceglanych schronów pogotowia, plac broni, wartownię oraz podręczne magazyny i budynek koszarowy. Załogę miało stanowić ok. 70 żołnierzy. To założenie forteczne otoczono fosą mokrą, powiększoną w końcu XIX w. o dodatkową fosę z regulowanym poziomem wody.

Zadaniem reduty była osłona Ostrowa Tumskiego i podejścia do przyczółka mostowego od wschodu. W czasie II wojny światowej włączona została w system obrony i w trakcie walk o miasto zniszczona. Obecnie, mimo że to dzieło forteczne jest bardzo zniszczone, jego profil i zarys są czytelne. Stanowi atrakcyjny dla turystów obiekt militarny w ruinie.

( oprac. W. Maciuszczak , foto: M. Kopij )

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.