Listopad tradycyjnie niepodległościowo – w trakcie uroczystości, w tym roku związanych również ze stuleciem szczypiorniaka, czyli kochanej w Głogowie piłki ręcznej, wręczono tytuły Zasłużonym dla Głogowa. Wehikuł dołącza się do gratulacji składanych Przemysławowi Lewickiemu, Zdzisławowi Wandyczowi i Wiktorowi Wolskiemu. Zdziwienie budzi fakt, że żaden z uprawnionych podmiotów nie zgłosił kandydata do tytułu Honorowego Obywatela Głogowa.
Głogowska Miejska Biblioteka Publiczna ma korzenie sięgające zimy 1945 roku. Jednak oficjalnie 70 urodziny obchodzić będzie w w połowie grudnia (15.12.2017). Wehikuł dostał zaproszenie na to wydarzenie.
„Biblioteka to jest miejsce, w którym odprawia się czary. Tu się można przenieść w przeszłość. Tu cofają się zegary.“ – z zaproszenia wymyka się cytat z książeczki „Wypożyczalnia czarów“ Elizy Piotrowskiej, tu właśnie wydanej.
Nad dachami Głogowa, w samo południe 5 grudnia, głogowskiej wieży ratuszowej znów upięto czapkę św. Mikołaja. (fot. Barbara Popiel)
Minęły już uroczystości 50-lecia Muzeum i 500-lecia reformacji, te ostatnie przygotowane imponująco. Wisienką na torcie obchodów MA-H będzie starannie wydany reprint, znajdującego się w zbiorach Muzeum albumu – Richard Knötel, 63 Skizzen von Gross-Glogau in den Jahren 1806-14. Gross Glogau 1877.
Po raz pierwszy od końca II wojny światowej odbyła się msza w ruinach byłego kościoła św. Mikołaja. Jak stwierdził jeden z czytelników Wehikułu czasu na swoim profilu fb – „Było przepięknie… Uczta dla ducha i ciała. Kto nie był niech żałuje”.
W trakcie mszy w ruinach (Fot. Kacper Chudzik, Tygodnik Głogowski)
Kolejna pozycja – Z lektur Wehikułu – i inne grudniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl