Pomnik Józefa Wybickiego – został odsłonięty w listopadzie 2018 r. – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – z inicjatywy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Autorem projektu architektonicznego była Joanna Frąckowiak, a samego posągu Aleksandra Sacharczuk, wspomagana przez: Michała Selerowskiego, Filipa Łazarczyka i Adriana Lipińskiego. Wzorem dla artystki był wizerunek J. Wybickiego na obrazie M. Bacciarellego. Nadzór budowlany nad całością objął Marek Malica.
Twórca polskiego hymnu narodowego, jako wysłannik Księstwa Warszawskiego, 30.05.1812 r. witał pod Głogowem cesarza Napoleona, udającego się na wojnę z Rosją. W latach 1813-1814 przebywał tu z zamiarem stworzenia sieci wywiadowczo-informacyjnej w trakcie odwrotu Wielkiej Armii.
Pomnik stoi na pl. gen. Jana Nepomucena Umińskiego, dawnym Wilhelmplatz. Posadowiony został na cokole, na którym stały kolejno pomniki: Germanii (odsłonięty w rocznicę bitwy pod Sedanem – twórcą był głogowski rzeźbiarz Emil Steiner) i pomnik konny cesarza Wilhelma I, odsłonięty 19.10.1900 r. (przetrwał do końca II wojny światowej).
PIT Online z PITax.pl
dostępny jest dzięki współpracy z IWOPArchiwa
Kategorie
Nasze serwisy
Regionalia w Bibliotece PANS
-
Ostatnie wpisy
- Antoni Bok „Zasłużony dla Miasta Głogowa” – 11.11.2024 rok.
- Śladami Tradycji Niepodległościowych do Wielkopolski.
- Wehikuł czasu – listopad 2024 (rok 16/189)
- Z katrki Kalendarza Historycznego TZG „Twierdza Głogów” – listopad 2024 rok
- „Śladami kultury i historii ziemi głogowskiej 2024” – wykład Antoniego Boka.
-
Szczegółówe informacje na stronach MOK w Głogowie. Tutaj: AUDIOBOOKI ; a tutaj: LEGENDY (filmy) - *
WAŻNE LINKI