Kartka z Kalendarza historycznego TZG „Pomniki głogowskie” – Lipiec 2023 rok

Pomnik Józefa Wybickiego – został odsłonięty w listopadzie 2018 r. – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – z inicjatywy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Autorem projektu architektonicznego była Joanna Frąckowiak, a samego posągu Aleksandra Sacharczuk, wspomagana przez: Michała Selerowskiego, Filipa Łazarczyka i Adriana Lipińskiego. Wzorem dla artystki był wizerunek J. Wybickiego na obrazie M. Bacciarellego. Nadzór budowlany nad całością objął Marek Malica.
Twórca polskiego hymnu narodowego, jako wysłannik Księstwa Warszawskiego, 30.05.1812 r. witał pod Głogowem cesarza Napoleona, udającego się na wojnę z Rosją. W latach 1813-1814 przebywał tu z zamiarem stworzenia sieci wywiadowczo-informacyjnej w trakcie odwrotu Wielkiej Armii.
Pomnik stoi na pl. gen. Jana Nepomucena Umińskiego, dawnym Wilhelmplatz. Posadowiony został na cokole, na którym stały kolejno pomniki: Germanii (odsłonięty w rocznicę bitwy pod Sedanem – twórcą był głogowski rzeźbiarz Emil Steiner) i pomnik konny cesarza Wilhelma I, odsłonięty 19.10.1900 r. (przetrwał do końca II wojny światowej).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.