Kartka z kalendarza historycznego TZG „Pomniki głogowskie” – Listopad 2023 rok

Pomnik społeczności żydowskiej Głogowa odsłonięto w 55. rocznicę „Nocy Kryształowej”. W latach 1891-1892 wzniesiona została okazała synagoga głogowskiej gminy żydowskiej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. świątynia została spalona przez nazistów, a następnie rozebrana.
Pomnik upamiętnia wkład społeczność żydowskiej w rozwój Głogowa oraz martyrologię Żydów w okresie nazistowskim. Miejsce pamięci, projektu Edyty i Dariusza Wojtowiczów, tworzy zrekonstruowany zarys murów synagogi (przesunięty na północ o 26 m) i obelisk z inskrypcjami w językach polskim i hebrajskim, usytuowany w centralnym miejscu, na posadzce o rysunku rozety. Tekst inskrypcji głosi:
„Pomnik ten wzniesiony przez mieszkańców Głogowa w uznaniu wiekopomnych zasług wspólnoty żydowskiej i jej ostatniego duchowego przywódcy Rabina Dr Leopolda Lucasa dla rozwoju społeczno-kulturalnego miasta, znajduje się w miejscu zbezczeszczonej przez nazistów w 1938 roku synagogi i upamiętnia tragedię Żydów mieszkających na tym terenie ponad 700 lat aż do wysiedlenia w 1942 roku. Rada Miejska w Głogowie”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.