Kartka z Kalendarza historycznego TZG „Twierdza Głogów” – marzec 2024 rok.

Blok koszarowy, „Koszary Czerwone”

Nowoczesny, lekki pawilon Centrum Informacji Turystycznej wieńczy odkryty i udostępniony fragment tzw. bloku koszarowego, czy inaczej „Koszar Czerwonych”. Zarys części podziemnej tego fragmentu został oznaczony kolorowym brukiem i żywopłotem (kolejny znajduje się po drugiej stronie ulicy, pod przedwojenną salą gimnastyczną, a dziś ruiną kina „Bolko”).

Budowla została wykonana po zakończeniu wojen śląskich ok. 1770 r., w trakcie fryderycjańskiej modernizacji twierdzy, pomiędzy bastionami „Lew” i „Sebastian” (ten drugi – zachowany do dziś). Umieszczona w wale kurtyny, a przed pasem średniowiecznych murów obronnych, budowla powstała na zarysie prostokąta o szerokości ok. 12 m i długości ok. 80 m. Grubość ścian zewnętrznych wynosi ok. 1,16 m a bocznych – 2,9 m. Wysokość – od poziomu użytkowego do gzymsu wieńcowego – to ponad 7 m. Były to przygotowane na wypadek oblężenia koszary bomboochronne. W czasie pokoju mogły służyć 200 żołnierzom, a w czasie oblężenia nawet do ok. 1500.

W trakcie rozbiórki twierdzy na początku XX w. obiekt został, po zamurowaniu otworów, zasypany ziemią z okolicznych wałów, a po I wojnie, po krótkotrwałym użytkowaniu – opuszczony i zapomniany.

Po odkopaniu i odrestaurowaniu (2011-14) udostępniony fragment koszar prezentuje moduł z kazamatami mieszkalnymi, podzielonymi na dwie kondygnacje przy pomocy drewnianego stropu-podłogi. Atrakcją jest poterna, łącząca wnętrze twierdzy z fosą po drugiej stronie wału. W pomieszczeniach umieszczono wystawę o historii wojskowych umocnień twierdzy Głogów.

(opr. Wiesław Maciuszczak, foto Dariusz Mikołajewicz )

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.