Kartka z Kalendarza historycznego TZG „Twierdza Głogów” – czerwiec 2024 rok.

Blokhauz nr. 2 w Parku Leśnym.

Po roku 1866 wybudowano w modernizowanej południowo-wschodniej części twierdzy dwa blokhauzy (ufortyfikowane schrony bojowe). Każdy był jednokondygnacyjną prostopadłościenną budowlą ceglaną, z dachem z piaskowca, przeznaczoną do prowadzenia ognia bocznego przy użyciu broni strzeleckiej. Ich zadaniem była obrona drogi wyjazdowej
z rdzenia twierdzy głogowskiej w kierunku do Wrocławia.

Podczas obrony Głogowa w 1945 r. obiekty te były wykorzystywane, po przystosowaniu otworów strzelniczych, do walk ulicznych i przetrwały oblężenie bez większych uszkodzeńObiekt w parku przy ul. Bolesława Krzywoustego (tzw. blokhauz nr 1) został ostatecznie wykorzystany do celów religijnych – w latach 2001-07 wybudowano na nim cerkiew kościoła prawosławnego.

Drugi obiekt, przy zbiegu ul. B. Krzywoustego i I. Daszyńskiego (tzw. blokhauz nr 2), zrewitalizowano w 2020 r. W 1910 r., z okazji półwiecza miejscowego 58 regimentu piechoty i 40. rocznicy bitwy pod Weissenburgiem we Francji, na blokhauzie odsłonięto replikę pomnika postawionego w 1872 r. na polu bitwy. Nie przetrwał w całości okresu powojennego. Odnalezione fragmenty ustawiono na odnowionej budowli w 2020 r.

( oprac. W. Maciuszczak, foto. D. Mikołajewicz )

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.