Dziś – 121 numer Wehikuł czasu – za nami sto dwadzieścia miesięcy, dziesięć lat, w trakcie których ukazało się ponad 1300 notek, kilkaset zdjęć i ilustracji. Ponad milion znaków drukarskich na ponad ośmiuset (800) stronach.
Wehikuł pisał, szukał, bywał i uczestniczył. Popełniał również błędy, czasami je powielał, ale za dostrzeżone i podpowiedziane czy zauważone autopoprawki przepraszał. Dziś to także czyni.
Winieta strony – http://www.tzglogow.ddr.pl/wehikul/
10 lat temu, w marcu 2009 roku zaczynało się tak:
„Wehikuł czasu (zdarzyło się w Głogowie, Gross Glogau, Glogaw) –
Głogowska podróż w czasie… Prezentujemy tu wydarzenia, które odcisnęły się w historii naszego miasta różnym piętnem. Przypominamy fakty znane bardziej i mniej. Z reguły nie są to kamienie milowe Historii, ale drobiny historycznego kurzu, który jeszcze unosi się w bibliotekach, muzeach, archiwach czy odgrzebywanych zakamarkach Starego Miasta. Z trudem przeciska na światło dzienne.
Prezentacja ta jest subiektywną projekcją zainteresowań autora i chęcią przedstawienia ich odwiedzającym te strony. Swoistym, popularnym dawniej „silva rerum”. Co miesiąc będziemy zamieszczać kilka mikroopowieści o tym co się wydarzyło w tym miesiącu w przeszłości. Wiele z nich będzie nosiło mundur, z niektórych dochodzić będzie szczęk oręża. Bo taka była historia Miasta i Twierdzy.
Operatorem naszej podróży jest Wiesław Maciuszczak, głogowianin, absolwent „Mechanika” i historii na Uniwersytecie Warszawskim, historyk wojskowości, regionalista, urzędnik…”.
Od początku inicjatywa cieszyła się wsparciem TZG, zainteresowaniem GFH i GROT-u oraz wielu miłośników historii Głogowa. Dziękując im wszystkim, przyznajemy Złoty Bilet Wehikułu czasu – skromny dowód podziękowania i uznania dla ponad czterdzieściorga przyjaciół tej inicjatywy, których ciągle przybywa. Jednak nie sposób przypomnieć Łukasza Jedynaka i Rafaela Rokaszewicza tych, którzy czynnie uczestniczyli w początkach
Wysłannik Wehikułu czasu wręcza Ireneuszowi Dominiakowi załącznik do Złotego Biletu
(fot. Jerzy Popiel)
Młodszym wcieleniem Wehikułu jest Niecodziennik Głogowskiego Wehikułu Czasu prezentowany, choć niecodziennie, to jednak często na portalu FB. Czasami oznaczany jest dodatkowo jako Glog – wtedy przedstawia i zawiera aktualne opinie Wehikułu i traktuje o sprawach współczesnych. Niecodziennikowi minęło już 5 lat, w trakcie których ukazało się ponad 1170 notek, ilustrowanych blisko dwoma tysiącami zdjęć i rycin.
Od roku 2013 organizuję przy współpracy TZG i MBP plebiscyt, przyznający Głogowską Nagrodę Historyczną – Złoty Bilet Czytelników „Wehikułu Czasu”. Od kilku lat Nagrodzie patronuje Prezydent Miasta Rafael Rokaszewicz.
Prezes TZG Rafael Rokaszewicz wręcza I Głogowską Nagrodę Historyczną organizatorom akcji Lato w Twierdzy 2012. (fot. T. Maciesza)
Kończy się głosowanie członków Kapituły VII Głogowskiej Nagrody Historycznej pod patronatem Prezydenta Rafaela Rokaszewicza. Kapituła wybiera Laureata spośród nominowanych pięciu kandydatur:
- Piwo warzone według przedwojennej receptury głogowskiego browaru Berthold w ramach Festiwalu Smaków – Karol Szczepaniak
- Pomnik Józefa Wybickiego – Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
- Renowacja płyty Rheinwalda w forcie Stern – Intertrans SA
- „Stu Polaków na 100-lecie odzyskania Niepodległości” – Projekt edukacyjny i wydawniczy Przedszkola Publicznego nr 3 w Głogowie
- Upamiętnienie przejazdu przez Głogów Armii Polskiej gen. Józefa Hallera – Fundacja B. Chrobrego
Dzięki pomocy i współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej atrakcją Gali wręczenia Nagrody jest udział w niej wybitnej osobistości kultury i literatury. Wśród gości byli: Joanna Lamparska, Wiktor Pronobis, Magdalena Grzebałkowska i Olga Tokarczuk.
Olga Tokarczuk, wybitna polska pisarka, gość specjalny Gali, ogłasza, kto został laureatem V GNH.
Wręczenie VII Nagrody nastąpi w trakcie Gali, która odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie. Gościem specjalnym będzie laureat Nagrody „Nike” i Nagrody „Książka Historyczna Roku 2016”- dziennikarz i publicysta – Cezary Łazarewicz.
Laureaci V Nagrody w 2017 roku – autorzy i redaktorzy książki „Poli i Stasia wędrówki po Głogowie czyli przewodnik dla dzieci”, wraz z Organizatorami.
Inne marcowe ciekawostki i kolejna propozycja Z lektur Wehikułu – w zakładce Wehikuł czasu. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl